Pamiętnik na korze brzozowej

17 lutego 2023 roku, do zasobu Archiwum IPN w Warszawie trafiło archiwum rodziny Krzeczkowskich. Na szczególną uwagę zasługuje pamiętnik po Janinie z domu Broszkiewicz, spisany na korze brzozowej, będący unikalnym artefaktem. Został przekazany przez córkę Krystynę.

Fotografia portretowa Janiny Krzeczkowskiej (Broszkiewicz) oraz jej pamiętnik na korze brzozowej. Fot. Justyna Staroń

Dokumenty pisane na korze brzozowej są nośnikiem pamięci o horrorze, jakiego doświadczali represjonowani przez Związek Sowiecki. To właśnie na korze brzozowej powstały szkice do jednego z najwybitniejszych dzieł literatury łagrowej, czyli Archipelagu GUŁag Aleksandra Sołżenicyna.

Unikatowa pamiątka z Syberii

Liczący 18 kart pamiętnik Janiny Krzeczkowskiej z domu Broszkiewicz zawiera wpisy jej znajomych, którzy razem z nią przebywali na Syberii. Była to namiastka normalności na „nieludzkiej ziemi”, a obecnie stanowi niezwykłe świadectwo o osobach, które razem z Janiną Broszkiewicz przebywały na zesłaniu.

Niektóre z pojawiających się nazwisk: Adela Cukierman – dwukrotnie, Krystyna Mańkowska – trzykrotnie, Mira Arnecka[?], Wanda Grzybowska – dwukrotnie, Sonia Landan[?], Rena Stiller, Dawid Knobel, Władka, Baśka.

 

Pamiętnik wykonany z kory brzozowej z 1941 r. (18 kart, 17 zapisanych stron)

Chcesz być szczęśliwą
i doznać cudu
Bądź wierną córką
Polskiego ludu.

Na pamiątkę Janeczce

K. Mańkowska Asyno 15 IV 41.

Pamiętnik wykonany z kory brzozowej z 1941 r. (18 kart, 17 zapisanych stron)

Pamiętnik wykonany z kory brzozowej z 1941 r. (18 kart, 17 zapisanych stron)

Kim była Janina Krzeczkowska?

Janina Krzeczkowska (Broszkiewicz), urodzona w 1922 r. w Bochni, po wybuchu wojny trafiła do Lwowa. Rozpoczęła pracę jako sanitariuszka – najpierw w szpitalu przy ul. Kleparowskiej, następnie przy ul. Piekarskiej. Została aresztowana 29 czerwca 1940 r. przez NKWD, wywieziona na Syberię, następnie trafiła do Kazachstanu, gdzie pracowała w posiołku Asino, w szpitalu, na oddziale izolacyjnym dla chorych na tyfus. Została zwolniona 1 października 1941 r., Asino opuściła cztery dni później. 21 października dotarła do Buzułuku, stamtąd do Teheranu, gdzie od 9 kwietnia 1942 r. do 15 listopada 1943 r. pracowała najpierw w Głównym Szpitalu Cywilnym, następnie w Szpitalu Cywilnym w Teheranie. W lipcu 1942 r. ukończyła ośmiotygodniowy kurs pogotowia sanitarnego z praktyką szpitalną w Teheranie, zorganizowany przez Polski Czerwony Krzyż – Delegatura w Teheranie. Wstąpiła w szeregi Pomocniczej Służby Kobiet jako ochotniczka. Następnie trafiła do Palestyny i dalej z armią Andersa przez Egipt do Włoch, gdzie nadal pracowała w Szpitalu Wojennym nr 7. W 1945 r. zdała egzamin z zakresu czterech klas gimnazjum ogólnokształcącego przed Państwową Komisją Egzaminacyjną przy Kursach Maturalnych dla Ochotniczek PSK w Porto San Giorgio. Za swoją postawę i pracę została odznaczona Gwiazdą za wojnę 1939–45, Gwiazdą Italii oraz Krzyżem Pamiątkowym Monte Cassino (nr 41974). Po wojnie wraz z rodziną zamieszkała w Leicester w Anglii, gdzie zmarła w 2006 r.

Konferencja w Archiwum IPN w Warszawie

Pamiątki rodzinne Krystyny Krzeczkowskiej zostały przekazane podczas konferencji prasowej, w piątek 17 lutego 2023 r. Wziął w niej udział prezes IPN dr. Karol Nawrocki i dyrektor Archiwum IPN Marzeną Kruk. Powierzenie nastąpiło w ramach projektu „Archiwum Pełne Pamięci”.

Krystyna Krzeczkowska – Warszawa, 17 lutego 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)

Krystyna Krzeczkowska. W tle prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki. – Warszawa, 17 lutego 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)

Okruchy historii – czytaj i słuchaj