Karpatczyk, pancerniak, pilot – generał Mieczysław Sawicki

Niezwykłą historię generała Mieczysława Sawickiego wyznacza szlak bojowy prowadzący przez dwa kontynenty: począwszy od udziału w kampanii wrześniowej, ucieczkę z niewoli i okupowanej Ojczyzny, poprzez walki pancerne w Afryce, na bitwach powietrznych nad Europą skończywszy.

Por. Mieczysław Sawicki w mundurze pilota Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie

Mieczysław Sawicki przyszedł na świat 8 października 1917 r. w Niemierczu (obecnie Ukraina) jako syn Piotra i Józefy z domu Podhorodeckiej. W 1937 r. ukończył Państwowe Gimnazjum im. Bolesława Chrobrego w Grudziądzu. Żołnierskie szlify zdobywał w Szkole Podchorążych Broni Pancernych w Modlinie.

Legitymacja szkolna gimnazjalisty Mieczysława Sawickiego, 1936 r.

Legitymacja szkolna gimnazjalisty Mieczysława Sawickiego, 1936 r.

Sawicki wziął udział w kampanii wrześniowej. Został schwytany podczas walk przez rosyjską armię, uciekł i dołączył do podziemnego ruchu oporu w Służbie Zwycięstwu Polski – Związek Walki Zbrojnej (SZP-ZWZ) w Warszawie na przełomie października i listopada 1939 r. Po roku działania na terenie okupowanej Polski przez Czechosłowację, Węgry, Jugosławię, Grecję, Turcję i Palestynę dotarł do Egiptu, gdzie wstąpił w szeregi Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich (SBSK) i został oficerem wywiadowczym oraz zastępcą dowódcy plutonu. Walcząc w gąsienicowym transporterze opancerzonym Universal Carrier, wziął udział w kampanii libijskiej i walkach o Tobruk, za co 26 grudnia 1941 r. został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Od czerwca do grudnia 1942 r. był żołnierzem 4 pułku pancernego „Skorpion”.

Załoga pojazdu opancerzonego Universal Carrier, Libia, 1942 r.

Po okresie służby w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich ochotniczo wstąpił do Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, gdzie przeszedł przeszkolenie lotnicze i odesłano go do 73 Operational Training Unit (OTU, pol. jednostki szkolenia operacyjnego) w Egipcie. Tam ukończył kurs lotnictwa myśliwsko-rozpoznawczego i pod koniec 1944 r. został pilotem 318. Dywizjonu Myśliwsko-Rozpoznawczego „Gdańskiego”. Wziął udział w kampanii włoskiej.

Porucznik Mieczysław Sawicki za sterami samolotu Spitfire, Włochy, 1944 r.

Mieczysław Sawicki (trzeci z lewej) wśród znajomych pilotów

Po wojnie Pan Mieczysław pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii. Ukończył studia inżynieryjne i pracował w zawodzie. Włączył się w działalność środowisk kombatanckich, był członkiem Rady Narodowej na Uchodźstwie, Zastępcą Kanclerza oraz wieloletnim członkiem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. W 2007 r. pułkownik Mieczysław Sawicki został awansowany do stopnia generała brygady przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Mieczysław Sawicki jako narciarz

Mieczysław Sawicki (piąty z prawej) na stoku narciarskim

Poza wspomnianym orderem Virtuti Militari, Mieczysław Sawicki został odznaczony między innymi: Krzyżem Walecznych, Distinguished Flying Cross (28.04.1945), Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej, Krzyżem Armii Krajowej. W 2007 r. pułkownik Sawicki został awansowany do stopnia generała brygady przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Zmarł 12 lutego 2008 roku w Iver Buks pod Londynem w Wielkiej Brytanii.

W 2022 r. niezwykły zbiór dokumentów, pamiątek i artefaktów, w tym m.in.: listy, wspomnienia, fotografie, polskie i brytyjskie medale i odznaczenia, a także mundury po gen. Mieczysławie Sawickim przekazali do Archiwum IPN w Warszawie państwo Jadwiga i Marcin Kuniccy z Anglii.

Mieczysław Sawicki

Miniatura portretowa z wizerunkiem Mieczysława Sawickiego, 1946 r.

Okruchy historii – czytaj i słuchaj