Pamiętamy

IPN Sz 764

Przekazujący: Region Wsparcia Teleinformatycznego w Bydgoszczy

W styczniu 2017 r. ze szczecińskim Oddziałem IPN skontaktował się st. chor. szt. Sebastian Grzelak przekazując informację, że w trakcie prowadzonego remontu jednego z budynków koszarowych, na terenie jednostki wojskowej w Mostach, natrafili na skrytkę w stropie z poniemieckimi materiałami. W porozumieniu z dowódcą jednostki wojskowej do Mostów zostało wysłanych dwóch pracowników Oddziału w celu obejrzenia znaleziska.

Już na samym początku oględzin okazało się, że w skrytce przechowywany był mały skarb. Odnalezione materiały dotyczyły niemieckiej fabryki i składu amunicji Lufthauptmunitionsanstalt 2/III Speck” oraz obozu pracy przymusowej.

W okresie II Wojny Światowej fabryka „L.H.M. SPECK produkowała i magazynowała broń i amunicję na potrzeby niemieckiej armii. W tym między innymi elementy rakiet V1 i V2. Ponadto przy samej fabryce został utworzony obóz pracy przymusowej, w którym pracowali robotnicy przymusowi, jeńcy wojenni a pod koniec wojny więźniowie obozów koncentracyjnych. W skład odnalezionych materiałów wchodzą między innymi metalowe identyfikatory, opaski naramienne, plany baraku obozowego oraz szereg mocno zniszczonych dokumentów.