Pamiętamy

IPN BU 2215

przekazujący: Olga Wiechnik

Zbiór dokumentów i pamiątek dotyczących rodziny Komierowskich to przykład rodzinnego archiwum sięgającego początków XX wieku. Przekazane dokumenty obrazują losy członków rodziny Komierowskich na przestrzeni niemalże 100 lat – począwszy od czasów carskiej Rosji, poprzez Wielką Wojnę, odrodzenie niepodległej Polski, II wojnę światową, po czasy „Solidarności” i upadku systemu komunistycznego w Polsce.

W kolekcji znajdują się m.in.: korespondencja rodzinna, pamiętniki, patent oficerski, odznaczenia (m.in. cenna odznaka Legionu Puławskiego z okresu I wojny światowej), medale (m.in. Virtuti Militari i Krzyż świętego Jerzego), medaliki, plakietki z okresu od I wojny światowej do lat dziewięćdziesiątych, zbiór materiałów wytworzonych przez NSZZ Solidarność i inne organizacje opozycyjne: znaczki pocztowe wydane przez Komitet Katyński, podziemną Pocztę Solidarności oraz Pocztę Solidarności Walczącej, różne karty pocztowe wydane w podziemiu, druki okolicznościowe w formie banknotów.

Zbiór zawiera także materiały dotyczące Grzegorza Przemyka oraz Barbary Sadowskiej, będącej przyjaciółką Hanny Komierowskiej-Staszkowskiej. W wyniku splecenia się rodzinnych losów w kolekcji można znaleźć wzruszającą korespondencję Barbary Sadowskiej, w tym list wysłany z aresztu śledczego na Rakowieckiej z 1982 roku, tomiki wierszy, wspomnienia oraz fotografie Grzegorza Przemyka.