Pamiętamy

IPN BU 1467/126

przekazujący: Apolonia Urbaniak

Pani Apolonia Urbaniak z domu Liszewska jest mieszkanką Burakowa. Będąc małą dziewczynką z uwagą słuchała opowieści starszych mieszkańców o wydarzeniach, które miały miejsce w jej rodzinnych stronach. Te historie, a także wspomnienia o własnych przeżyciach postanowiła zachować jako pamiątkę dla pokoleń. Dotyczą one głównie lat 1939-1945, życia w rzeczywistości wojennej, pokazują bohaterskie postawy mieszkańców i ich losy po zakończeniu wojny.

Wśród nich znalazły się: historia rodziny Siwińskich oraz uratowanego przez Józefę Siwińską rosyjskiego lotnika Siergieja Gladanowa, który brał udział w zrzutach broni nad Warszawą i na skutek niemieckiego ostrzału został ranny; tabliczka nagrobkowa Franciszka Maszczaka, pseudonim „Łysy”, członka 218 Plutonu OW PPS, poległego 30.09.1944 r. oraz zdjęcia i dokumenty pochodzące z tamtego okresu.

W liście skierowanym do Instytutu Pamięci Narodowej Pani Apolonia Urbaniak wskazała miejsce w pobliżu stacji Pancerz, gdzie niedaleko nasypu kolejowego znajduje się bezimienny grób. Informację tę przekazano do Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.