Pamiętamy

IPN BU 3956

Przekazujący: Wiesław Łuczyński

W październiku 2019 roku pan Wiesław Łuczyński ofiarował Archiwum IPN przypadkowo odnaleziony album ze zdjęciami ze szlaku bojowego 2. Korpusu Polskiego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Darczyńca podejrzewał, że album mógł należeć do osoby spokrewnionej z jego dziadkiem, Eugeniuszem Podoskim, ps. „Kłos”. Ze względu na zbieżność nazwisk uznał, że pierwotnym właścicielem mógł być Bohdan Podoski.

Bohdan Podoski (1894–1986) – prawnik, polityk, poseł na Sejm w latach 1928–1938. Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany w Wilnie, uwięziony, a następnie skazany na łagry. Zwolniony po zawarciu układu Sikorski-Majski, trafił do Armii Andersa w Taszkiencie. Stąd ewakuowano go do Iraku, gdzie w latach 1943–1948 pracował najpierw jako zastępca, a później jako szef Wojskowego Biura Dokumentów. Z tej przyczyny trudno obronić hipotezę, że podarowany album należał właśnie do Bohdana Podoskiego. Na dwóch pergaminowych kartach znajdują się dopiski, które wyglądają na podpis właściciela, jednak są nieczytelne.

Zdjęcia z lat 1942–1944, częściowo podpisane, pochodzą z pobytu 2. Korpusu Polskiego na Bliskim Wschodzie, m.in. w Tel Awiwie, Jerozolimie, Kairze, Qassasin, Aleksandrii, Luksorze czy El-Alamein. Fotografie przedstawiają głównie zabytkowe obiekty architektoniczne, panoramy miast, obozy wojskowe, zajęcia żołnierzy w czasie wolnym oraz (najpewniej) podobizny najbliższych krewnych pierwotnego właściciela albumu.

Album (wymiary około 21,3×15,4 cm, wkład osadzony na metalowej spirali, okładka tekturowa połączona z wkładem poprzez wyklejkę, karty przekładane pergaminem) zawiera liczne fotografie czarno-białe oraz w sepii, w zdecydowanej większości przypadków obwiedzione białą ramką i jeden wycinek z prasy anglojęzycznej (z fotografią gen. Stanisława Ujejskiego i gen. Władysława Sikorskiego).