Pamiętamy

IPN BU 3872

Przekazujący: Eugenia Szuta

W styczniu 2019 roku pani Eugenia Szuta z Londynu przekazała do Archiwum IPN w Warszawie kolekcję zdjęć należących do jej zmarłego w 2017 r. męża, pułkownika Franciszka Szuty.

Franciszek Szuta, urodzony w 1920 r. w Kościerzynie, po agresji niemieckiej na Polskę we wrześniu 1939 r., przedostał się do Palestyny, gdzie trafił do Brygady Strzelców Karpackich.

Brał udział w walkach w północnej Afryce: w obronie twierdzy Tobruk, pod Gazalą i Bardią, następnie wraz z 3 Dywizją Strzelców Karpackich walczył we Włoszech: nad rzeką Sangro, pod Monte Cassino, Ankoną i Bolonią.  

Po wojnie osiadł w Wielkiej Brytanii, ożenił się z panią Eugenią, która podczas wojny przeżyła gehennę sowieckich represji i zsyłkę na Sybir.

Przekazane przez p. Eugenię fotografie to pierwsza część dokumentacji z jej prywatnej kolekcji, która ma trafić do Archiwum IPN. Jest to zbiór 96 zdjęć wykonanych w północnej Afryce i Palestynie, przedstawiających m.in. żołnierzy brygady karpackiej i 3 DSK.

Spotkanie archiwistów IPN z panią Eugenią i jej rodziną możliwe było dzięki Związkowi Karpatczyków 3 DSK z Londynu, a zwłaszcza dzięki pomocy wiceprzewodniczącego Związku, pana Przemysława Świderka. Serdecznie dziękujemy!

 • Powiększ zdjęcie: Fot. 1. Zdjęcie ze szlaku bojowego Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich na Bliskim Wschodzie. (IPN BU 3872)
  Fot. 1. Zdjęcie ze szlaku bojowego Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich na Bliskim Wschodzie. (IPN BU 3872)
 • Powiększ zdjęcie: Fot. 2. Zdjęcie ze szlaku bojowego Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich na Bliskim Wschodzie. (IPN BU 3872)
  Fot. 2. Zdjęcie ze szlaku bojowego Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich na Bliskim Wschodzie. (IPN BU 3872)
 • Powiększ zdjęcie: Fot. 3. Zdjęcie ze szlaku bojowego Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich na Bliskim Wschodzie. (IPN BU 3872)
  Fot. 3. Zdjęcie ze szlaku bojowego Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich na Bliskim Wschodzie. (IPN BU 3872)
 • Powiększ zdjęcie: Fot. 4. Zdjęcie ze szlaku bojowego Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich na Bliskim Wschodzie. (IPN BU 3872)
  Fot. 4. Zdjęcie ze szlaku bojowego Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich na Bliskim Wschodzie. (IPN BU 3872)